Google Reklam Ankara, Google Adwords Ankara, Google Reklamları, Google Sponsor Bağlantı Ankara, Google Arama Ağı Reklam Uzmanı, Adwords Eğitimi, Ankara Adwords Eğitimi - 3G İhalesinde Turkcell A tipi lisansı kazandı
Ana Sayfabiz kimiz?Google ReklamlarıGoogle Reklam Kampanyalarıweb tasarımGoogle İnternet Reklamcılığıvideolarilet
Ana Sayfa
3G İhalesinde Turkcell A tipi lisansı kazandı Yazdır E-posta

3G ihalesinde A Tipi Lisans için en yüksek teklifi Turkcell verirken B tipi lisans ihalesi ise Vodafone'da kaldı. C Tipi ihalesi ise 214 milyon avro ile Avea'nın oldu. 3 G ihalesinde toplam 832 milyon avroluk teklif geldi.
Devlet, yapılan 3N ihalesinde Turkcell KDV dahil 858 milyon YTL, Vodafone 600 milyon YTL, Avea da 512 milyon YTL olmak üzere 1 milyar 970 milyon YTL gelir elde etti.
Eski adı Telekomünikasyon Kurumu olan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurulu’nun bugün ihaleyi onaylaması beklenirken Danıştay kararının ardından ihale sözleşmesi imzalanacak. Sözleşme gereği ihale bedelleri peşin olarak ödenecek.

İHALE SÜRECİ

Üçüncü nesil (3G) mobil haberleşme sistemi kurulmasına ilişkin ihale yapılıyor.  A Tipi lisans için yapılan ihaleye en yüksek teklifi Turkcell verdi.

Tekliflerin açılmasının ardından açık artırma aşamasında Vodafone ihaleden çekildi. Avea ve Turkcell çekişmesi yaşandı. İhaleye en yüksek teklifi 358 milyon Avro ile Turkcell kazanırken, AVEA'nın teklifi 348 milyon Avro'da kaldı.

İHALE SÜRECİ

İhaleye Vodafone, Turkcell ve Avea katıldı. İlk ihale geçen yıl yapılmış, ancak içerisinde numara taşınabilirliği olmadığı için sadece Turkcell teklif vermiş ve ihale iptal edilmişti. Turkcell bu ihalede 321 milyon euro teklif sunmuştu.

Bugünkü ihalede 1 milyar dolara yakın bir fiyat çıkması bekleniyordu.


İhale, A lisansı için 285 milyon euro taban fiyatla başlayacak. Şu anda Avea'nın zarfı açıldı ve evraklar tek tek inceleniyor.

A Tipi lisans için ilk teklifler

Vodafone'un teklifi 298 milyon euro.

Turkcell'in kapalı teklifi 287 millyon euro.

Avea ise 285 milyon euro önerdi.

Birinci tekliflerin alınmasının ardından Vodafone açık artırmadan çekildi. AVEA teklifini 348 milyon avroya yükseltirken, Turkcell 358 milyon avroya yükseltti teklifini . Nihayi kararı üst kurul verecek.

4 AYRI İHALE YAPILIYOR

Üç lisans var. 3G ihalesinde A-B ve C olmak üzere üç ayrı lisans için ihale yapılacak. D lisansı için ise ihale önümüzdeki dönemde ayrıca gerçekleştirilecek.

Kurallara göre A Tipi Lisans için en yüksek teklifi veren Turkcell diğer lisansların ihalesine katılamayacak.

B Tipi Lisans İhalesi

Vodafone ve AVEA'nın tekliflerinin şartnameye uygun olup olmadığı inceleniyor.

Vodafone'un teklifi 250 milyon Avro, AVEA'nın teklifi ise 250 milyon Avro olarak açıklandı.

Vodafone sözlü teklife katılmayacağını açıklayarak ihaleden çekildi. Avea da sözlü teklif vermeyeceğini açıkladı. İki teklif de eşit olunca B Lisans ihalesinin kura ile belirlenmesine karar verildi.

Çekilen kura sonucunda B Tipi Lisans ihalesini Vodafone kazandı

C Tipi Lisans İhalesi

C Tipi lisans ihalesi için Avea'nın teklifi 214 milyon Avro oldu.  C Tipi ihalesini de böylelikle Avea kazandı.

3G’NİN GETİRDİKLERİ

-Hızlı ve kaliteli mobil görüşülebilecek. Hız ve kalite A, B, C, D lisanslarına göre değişiklik gösterecek. En hızlı ve en kaliteli görüntü A lisansıda olacak.
-Internet 72 kat daha hızlı olacak.
-Cep telefonundan veri, müzik dosyaları indirmek kolaylaşacak.
-Görüntülü telefon görüşmeleri başlayacak.
-Cep telefonlarından televizyon izlenebilecek.
-Cep telefonlarından her yerde multiplayer karşılıklı oyun oynanabilecek.
-Video konferans yapılabilecek.

Kaynak: Milliyet

Konuyla ilgili diğer haberler

 
Sonraki >

Google Translate

arama