Google Reklam Ankara, Google Adwords Ankara, Google Reklamları, Google Sponsor Bağlantı Ankara, Google Arama Ağı Reklam Uzmanı, Adwords Eğitimi, Ankara Adwords Eğitimi - Google Reklamları İnternet Reklamcılığı
Ana Sayfabiz kimiz?Google ReklamlarıGoogle Reklam Kampanyalarıweb tasarımGoogle İnternet Reklamcılığıvideolarilet
Ana Sayfa arrow Google İnternet Reklamcılığı

Hello, you either have JavaScript turned off or an old version of Macromedia's Flash Player. Get the latest flash player.

Google Reklamları İnternet Reklamcılığı Yazdır E-posta

İnternet Reklamcılığı Nedir?

İnternet Reklamcılığı sizi müşterilerinize direk ulaştırır, hedef kitlenizle buluşmanızı diğer mecralara oranla düşük bütçelerle sağlar. Ölçümlenebilir olması nedeniyle raporlar sunar ve geri dönüşümü raporlayabilir.

Neden İnternet Reklamcılığı

İnternet reklamcılığı web sayfanızı etkin bir pazarlama aracına dönüştürür. Diğer reklam mecraları ile karşılaştırıldığında ölçülebilir, ekonomik ve esnek yapısı sebebi ile bir adım öndedir.

Avantajları

Müşterilerinize doğrudan ulaştırır.
Müşterilerinizle direk iletişim kurar.
Markalarınız ve ürünleriniz hakkında ziyaretçilerle doğrudan iletişim kurar.
İndirimleriniz ve kampanya bilgilerinizi anında müşterileriniz ile paylaşır.
İstediğiniz zaman raporlayabilme özelliği. Reklamın gösterilme sayısı, tıklanma sayısı, geri dönüşüm oranı, tıklanma oranı, harcanan tutar, ortalama konum vb.
Anahtar kelime hedefli reklamlarda kampanya maliyetlerini belirleyebilme ve bütçe kontrolü sağlar.
İstediğiniz saat dilimlerinde reklamlarınızı yayınlayabilme özelliği. İster 7/24, isterseniz belirli gün ve zaman aralığında.
Reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz. İster dünyada, ister Türkiye'de isteseniz sadece bir şehirde reklam gösterebilme özelliği.

İnternet
Reklamcılık Terminolojisi

Tıklama (Click Through)

Ziyaretçi google arama motorunda sponsor bağlantı altında gördüğü reklamın üzerine tıklayarak reklamlarla etkileşime girmesi o reklamların tıklanması anlamına gelir. Tıklama oranı metriği reklamlarınızın alakalılığını ölçmenize yarar.
Gösterim
(Impression)

Reklamın ziyaretçi tarafıdan görüntülenmesi.Tıklanma Oranı (TO) (CTR : Click Through Rate)
Ziyaretçinin gösterilen reklama ne sıklıkla tıkladığını gösteren metriktir. TO, reklamınızın aldığı tıklama sayısının reklamınızın görüntülenme (gösterim olarak adlandırılır) sayısına bölümünden elde edilir.
Toplam tıklama sayısının toplam gösterim sayısına bölünmesi ile hesaplanır.Sık Kullanılan Google Reklam Terimleri


Anahtar Kelime


Seçtiğiniz anahtar kelimeler, reklamınızı tetiklemesini istediğiniz terimler veya kelime öbekleridir. Örneğin, gerçek çiçek satıyorsanız, AdWords kampanyanızda anahtar kelime olarak "gerçek çiçek satışı" ifadesini kullanabilirsiniz. Bir Google kullanıcısı Google aramasına "gerçek çiçek satışı" ifadesini girdiğinde, arama sonuçlarının yanında sizin reklamınız görünebilir.


Yerleşim


Anahtar kelimeler gibi, yerleşimler de reklamınızın nerede görüneceğini kontrol etmenin başka bir yoludur. Yerleşim, genellikle reklamınızın görünmesini istediğiniz bir web sitesidir. Örneğin, yerleşim olarak www.example.com/sports adresini seçtiğinizde, reklamınız bu sitede görüntülenebilir.


Resim reklam


Google Görüntülü Reklam Ağı'nda yayınlanan, statik veya animasyonlu olabilen bir grafik reklam. Görüntülü reklam olarak da adlandırılır.


Kampanya ve Reklam Grubu


AdWords hesapları, kampanyalar ve reklam grupları biçiminde düzenlenir. Kendi günlük bütçesi ve hedefleme tercihleri bulunan bir kampanyayla başlarsınız. Birden fazla kampanya yayınlayabilir ve reklamını yapmak istediğiniz her ürün veya hizmet için bir kampanya oluşturabilirsiniz. Her kampanyada, ilgili reklamları, anahtar kelimeleri ve yerleşimleri içeren bir veya daha fazla reklam grubunuz olabilir.


Gösterim (Göstr.)


Gösterim sayısı, bir reklamın Google'da ve Google Ağı'nda görüntülenme sayısıdır. Reklamınızın kaç kişiye gösterildiğini öğrenmek için gösterimlerinizi izleyin.


Tıklama


Bir müşterinin reklamınızı görüp daha fazla bilgi edinmek veya ticari amaçlı bir işlem yapmak üzere tıklaması, hesabınıza tıklama olarak kaydedilir. Kaç kişinin, reklamınız üzerinden web sitenize girmeyi seçtiğini görmek için tıklamalarınızı izleyin.


Tıklama Oranı (TO)


Tıklama oranınız (TO), reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini görüntülemenize yardımcı olan bir ölçümdür. Reklamlarınızın alaka düzeyi ne kadar yüksekse, kullanıcıların reklamları tıklama sıklığı o kadar fazla olur ve bu da TO'nuzun artmasını sağlar. Sistem, TO'nuzu şu şekilde hesaplar: Reklam tıklama sayısı/gösterim sayısı x 100.


Tıklama başına maliyet (TBM)


AdWords, tıklama başına maliyet (TBM) fiyatlandırma modeline dayanarak, reklamlarınızın aldığı her tıklama için sizi borçlandırır. Reklamınız görüntülendiği halde kullanıcılar reklamınızı tıklamazsa herhangi bir ücret ödemezsiniz. TBM teklifi verme, Google'da veya Arama Ağı'nda reklam yayınlamak için varsayılan seçenektir. Çoğu reklamveren, kitlelerinden doğrudan yanıt almaya (satış, kayıt veya başka bir işleme) odaklanan kampanyaları için bu seçeneği kullanmaktadır.


Maksimum tıklama başına maliyet (maksimum TBM)

Reklamınıza yapılan her bir tıklama için ödemek istediğiniz en yüksek tutardır. Bir reklam grubunda yer alan tek tek anahtar kelimeler veya tüm anahtar kelimeler için bir maksimum TBM belirlemeyi tercih edebilirsiniz.


Bin gösterim başına maliyet (BGBM)

Bazı kampanyalarda, tıklamalar yerine reklamın gösterimleri için ödemeye yapmayı seçebilirsiniz. Maksimum TBM, reklamınızın her bin gösterimi veya görüntülenmesi için ödemek istediğiniz en yüksek tutardır. BGBM teklifi, yalnızca Görüntülü Reklam Ağı'nı hedefleyen kampanyalarda kullanılabilir; Google aramayı veya arama ortaklarının sitelerini hedefleyen kampanyalarda kullanılamaz.


Kalite Puanı


Kalite Puanı, anahtar kelimenizin ve reklamınızın kalitesini ölçmenin ve tıklama başına maliyetleri (TBM) belirlemenin temel unsurudur. Kalite Puanı, anahtar kelimenizin tıklama oranına (TO), reklam metninizin alaka düzeyine, anahtar kelime performansı geçmişine ve diğer alaka düzeyi faktörlerine göre belirlenir. Kalite Puanınız ne kadar yüksekse, tıklama başına ödeyeceğiniz fiyat o kadar düşük olur.


İlk sayfa teklifi tahminleri

AdWords hesabınız, anahtar kelimelerinizin her biri için bir ilk sayfa teklifi tahmini gösterir. Bu ölçüm, arama sorgusu tam olarak anahtar kelimeyle eşleştiğinde reklamınızın Google arama sonuçlarının ilk sayfasına ulaşması için gereken tıklama başı maliyet (TBM) teklifini tahmin eder. İlk sayfa teklifi tahmini, Kalite Puanını ve söz konusu anahtar kelime için geçerli reklamveren rekabetini temel alır.


Optimizasyon

Optimizasyon, AdWords reklamlarınızın performansını artırmak amacıyla anahtar kelime ve reklam metni oluşturma/düzenleme (veya hesabın diğer kısımlarını ayarlama) işlemidir.

 

Google Translate

arama

başvuru formları

kazanç

Google'da reklam verin